To był niezwykły kajakowy finisz lata! W ośmiu miejscach, gdzie kajakarstwo jest szczególnie popularne, odbyły się kolejno odsłony akcji „Aktywna Polska w kajaku”. W popularyzację kajakarstwa, a przede wszystkim naukę bezpiecznego korzystania z kajaków, włączyły się największe gwiazdy polskiego sportu.
„Aktywna Polska w kajaku” rozpoczęła się 27 sierpnia w Tychach. Kolejne spotkania odbyły się w Czechowicach-Dziedzicach, Katowicach, Chełmży, Gorzowie Wielkopolskim, Olsztynie, Augustowie i Białymstoku. Szczególny charakter miała ostatnia edycja akcji, w Białymstoku, gdzie na terenie obiektów wodnych UKS Dojlidy okolicznościowe medale uczestnikom wręczali wybitni polscy sportowcy – multimedalistka światowych imprez, w tym igrzysk olimpijskich w kajakarstwie Karolina Naja oraz mistrz olimpijski w rzucie młotem Wojciech Nowicki.
– Jest oczywiste, że jeśli odbywa się impreza popularyzująca kajakarstwo, to powinniśmy brać w niej udział. To jest bardzo ważne, by także poprzez nasze sukcesy zachęcać do uprawiania, nawet w formie rekreacyjnej, tego pięknego sportu – mówiła Karolina Naja, czterokrotna medalistka olimpijska w kajakarskim sprincie.
– Ogromnie cieszę się, że udało się przeprowadzić ten program, bo bardzo zależy nam na tym, by popularność kajakarstwa rosła. Trzeba też zwracać uwagę na bezpieczeństwo, bo to jest przecież najważniejsze – dodał Grzegorz Kotowicz, prezes Polskiego Związku Kajakowego, który objął patronat nad cyklem „Aktywna Polska w kajaku”. We wszystkich wydarzeniach udział wzięło blisko tysiąc uczestników, przede wszystkim dzieci i młodzież, które każdorazowo otrzymywały za swą aktywność okolicznościowe medale.
W trakcie wszystkich spotkań w strefach wodnych młode osoby bardzo chętnie korzystały z kajaków i SUP-ów, a na lądzie czekały na nie aktywności na ergometrze kajakowym, sprawdzającym umiejętności w wiosłowaniu „na sucho” oraz trickboardy, na których ćwiczono utrzymywanie równowagi.
– Naszym nadrzędnym celem było upowszechnianie dyscyplin kajakowych, ale także promowaliśmy malownicze zakątki Polski. Jestem przekonany, że udało nam się pogłębić wiedzę osób w każdym wieku o nowoczesnej i ogólnodostępnej bazie pod kątem bezpiecznego uprawiania sportów wodnych, a także propagować na szeroką skalę profilaktykę zdrowotną poprzez aktywną formę spędzania czasu – powiedział Kamil Sarapata, prezes Stowarzyszenia Promocji Sportu, Rekreacji i Aktywności Fizycznej „Flow”, które było organizatorem cyklu.
Projekt „Aktywna Polska w kajaku” został zorganizowany przy ścisłej współpracy z Polskim Związkiem Kajakowym, który objął cykl imprez patronatem honorowym oraz klubami funkcjonującymi w miejscach wydarzeń, a także partnerskim udziałem PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Caroliny Toyoty Bielsko i Talmet. Organizacja akcji „Aktywna Polska w kajaku” była dofinansowana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Wszystkie eventy szczegółowo na stronie --> http://polskawkajaku.pl/